A senior korosztály komoly értékteremtő képességgel rendelkezik
Az idősödők és idősek, hozzájárulásukkal komoly érteket képesek teremteni egyéni, családi és társadalmi szinten egyaránt. Ennek eredményes kiaknázásához támogató programokon keresztül vezet az út, átgondolt tervezés és sikeres akciók mentén.
Alapítványunk tanulmányozta és kidolgozta az 50+ életkorú csoportok részére aktív idősödési programcsomagját, amely önkormányzatoknak, egészségügyi és szociális intézményeknek, idősbarát egyetemeknek, valamint helyi közösségeknek ajánlunk a munkavállalás, a kognitív fittség és a testi egészség megőrzése érdekében!
De mit is jelent a ma oly divatos kifejezés „aktív idősödés”? Az aktív idősödés magába foglalja az egészségtudatosságot, az egészséges életmód és életvitel területeit, de érinti a munkavállalás, az élethosszig tartó tanulás és kognitív képességmegőrzés területeit is. Ezáltal szorosan összefügg pl. egyes demenciák rizikófaktorainak csökkentésével. Saját érdekünkben javasolt, hogy feltérképezzük, mit kell tennünk az aktív idősödésünk érdekében és ehhez milyen lehetőségeket nyújt számukra környezetünk?
A test öregedése természetes élettani folyamat. Az életkor előrehaladtával csökken a testi erő, a teljesítőképesség és a koncentráció. Közismert, hogy egészséges életmóddal és életvitellel megalapozhatjuk tevékeny időskorunkat. Az egészség védelmét azonban nem elegendő időskorban elkezdeni. Egész életünk során ajánlott, de különösen 50+ életkort követően tudatosan gondolnunk kell testünk, pszichénk és memóriánk védelméről és ehhez ki kell dolgoznunk saját, egyéni programunkat! Ne feledje! Sohasem késő elkezdeni tudatosan gondolkodni önmagunkról és cselekedni saját védelmünk érdekében!
Az „aktív idősödés” programja nem merül ki egyszerűen az idősödő korosztály egészségvédelmében és aktivitási programjaiban! A modern kor emberének társadalmi környezete megváltozott, ez érinti az idősödő generációk helyét, szerepét az európai társadalmakban. Ehhez az idősödő generációknak is igazodnia szükséges, ha nem akar végérvényesen kiszorulni a történésekből.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az „aktív” szó a társadalmi, gazdasági, kulturális, szellemi és polgári ügyekben való folyamatos részvételre utal, és nem csupán a fizikai tevékenység vagy a munkaerőpiacon való részvétel képességére. Ebből az következik, hogy a senior korúak továbbra is aktívan hozzájárulhatnak családjuk, társaik, közösségük és nemzetük életéhez. Valójában nem csak hozzájárulhatnak, hanem hozzájárulásukkal komoly érteket képesek teremteni egyéni, családi és társadalmi szinten egyaránt.
Az aktív idősödés kapcsán meg kell vizsgálnunk a környezetünket, hogy az mennyiben teszi lehetővé, és támogatja az aktív idősödést! Az „európai norma” szerint a megfelelő fizikai és társadalmi környezet az alábbiakhoz biztosít lehetőséget az idősek számára:
- a hosszabb munkavégzés,
- az élethosszig való tanulás,
- az egészség tudatosság,
- a társadalmi részvétel,
- a képességfokozó és készségfenntartó tevékenységekben való részvétel lehetőségét.
Ha szeretné elkerülni, hogy betegségben, fájdalmakkal élje időskori éveit, kérem, tanuljon az egészséges, aktív idősödésről és igényelje szolgálatásainkat!
Ahhoz, hogy aktívak maradjunk és megőrizzük testi, lelki, mentális egészségünket, 8 területen kell hosszútávú, hatékony változásokat bevezetnünk. Ezeket fokozatosan, egyénre szabottan és folyamatosan fejlesztve érdemes beépíteni a mindennapjainkba a siker érdekében.