Mire készüljünk, és mit odázhatunk el egészséges életmóddal?
A kor előrehaladtával csökken a testi erő, a teljesítőképesség és a koncentráció. A szervezet sejtjei már nem regenerálódnak olyan gyorsan, mint korábban, az immunrendszer állapota meggyengül.
Az érzékszervek teljesítőképessége alámarad, hallásgyengülés, siketség, látásproblémák lépnek fel. A kötőszövet rugalmatlanabbá válik, a tüdő kapacitása beszűkül, a légzés felszínesebbé válik, a máj metabolikus tevékenysége lassul, a vesefunkció csökken.
A csontok már nem olyan tömörek és rugalmasak mint fiatalabb korban, a nyálkahártyák felszívóképessége csökken, az izületek meszesednek. A keringés romlik, a perifériális erek szűkülete miatt a hőérzet változik.
Időskorban szaporodnak a nehézségek és a veszteségek. A veszteségek nem csak a test működésében figyelhetők meg, hanem a társas környezetre is jellemzők lehetnek:
- elvesztett családi, baráti, munkatársi és szomszédsági kapcsolatok
- megválás a személyes környezettől, háziállatoktól és kedvenc tárgyaktól
- anyagi biztonságvesztés
- széttagolódott, egymástól távol élő családokban a kapcsolatok minőségében jelentkező veszteség.
Az intellektuális veszteségek a gondolkodás, a viselkedés és memória zavaraihoz vezethetnek.
Az idősödésre minden ember egyéni választ ad, azonban gyakran megfigyelhető a kiszolgáltatottság, a függőség és a tehetetlenség, amely komoly pszichés kórképekhez vezethet (depresszió, kóros visszahúzódás, zavartság) és az idős ember egyben beteg emberré válik.
Az időskori életminőséget alapvetően befolyásolja az egészségi, a mentális és a pszichés állapot! Az extrémitások kerülésével, a rizikófaktorok csökkentésével és egészséges életmóddal, sokkal nagyobb eséllyel élhetünk teljesebb életet időskorban is!